Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW w Marbelli produkuje około 17 086 kWh rocznie na dachu o idealnej orientacji, a system 5 kW około 8 543 kWh, według modelu PVGIS Komisji Europejskiej. Wahania sezonowe są mniejsze, niż wielu się spodziewa: grudzień daje nadal około 60% produkcji lipca, a grudzień w Marbelli to mniej więcej cztery piąte tego, co ten sam panel produkuje w Berlinie w lipcu.
Ten przewodnik pokazuje miesięczne liczby składające się na te roczne sumy dla systemów 5 kW i 10 kW, abyś zobaczył, ile naprawdę produkuje willa na Costa del Sol w każdej porze roku. Wyjaśnia też, jak nachylenie i orientacja dachu zmieniają wynik, jak Costa del Sol wypada na tle północnej Europy i jak zamienić wartość z modelu w realistyczne oczekiwanie dla własnego dachu.
Krótka odpowiedź
Ile prądu produkują panele fotowoltaiczne na Costa del Sol? Na każdy zainstalowany kWp Marbella otrzymuje około 1 709 kWh rocznie w modelu PVGIS (nachylenie 30°, orientacja południowa, straty systemu 14%). Pomnóż przez moc swojego systemu: 5 kWp daje około 8 543 kWh, a 10 kWp około 17 086 kWh. Prawdziwe dachy rzadko są idealne, dlatego do planowania przyjmujemy 85–97% wartości z modelu, czyli zakres 1 450–1 650 kWh na kWp, którego używamy we wszystkich naszych przewodnikach. To oznacza mniej więcej 7 250–8 250 kWh dla 5 kWp i 14 500–16 500 kWh dla 10 kWp.
- 1 709 kWhRoczna produkcja 1 kWp, idealny dach
- 105 wobec 176 kWhgrudzień wobec lipca, na kWp
- 60 %Produkcja grudniowa jako część lipcowej
- ±2,8 %Typowa zmienność z roku na rok
W tym przewodniku
Jak obliczono te liczby
Liczby w tym przewodniku pochodzą z PVGIS, czyli Photovoltaic Geographical Information System Komisji Europejskiej, prowadzonego przez Wspólne Centrum Badawcze. Łączy ono satelitarne pomiary promieniowania słonecznego z lat 2005–2023 z zacienieniem horyzontu przez ukształtowanie terenu, aby oszacować produkcję instalacji w konkretnym miejscu.
- Lokalizacja: Marbella, 36,51° N, 4,88° W, wysokość 24 m
- Dane o promieniowaniu: PVGIS-SARAH3, średnia z lat 2005–2023
- Panele: krzem krystaliczny, modelowane na 1 kWp
- Montaż: stały, nachylenie 30°, orientacja południowa
- Straty systemu: 14% (kable, falownik, zabrudzenia itp.)
- Skalowanie: produkcja rośnie wprost proporcjonalnie, więc 5 kWp to 5-krotność, a 10 kWp 10-krotność wartości dla 1 kWp
Przeczytaj przed porównaniem z ofertą
To wartości modelowe dla czystego, niezacienionego dachu w dobrym stanie. Twój rzeczywisty projekt będzie się różnił w zależności od zacienienia, orientacji dachu oraz wyboru paneli i falownika. Pisemna oferta wykonawcy powinna podawać oczekiwane roczne kWh i założenia, na których się opiera — to drugie, co warto sprawdzić po cenie.
Produkcja miesięczna: systemy 5 kW i 10 kW w Marbelli
Produkcja stale rośnie od grudnia do plateau od maja do sierpnia, a potem spada. Osiem miesięcy, od marca do października, daje około 74% rocznego wolumenu.
Miesięczna produkcja 1 kWp w Marbelli (kWh)
nachylenie 30°, orientacja południowa, straty systemu 14% · średnia PVGIS-SARAH3 z lat 2005–2023
Szacowana produkcja miesięczna, Marbella (idealny dach)
| Miesiąc | 1 kWp (kWh) | 5 kWp (kWh) | 10 kWp (kWh) | 5 kWp dziennie | 10 kWp dziennie |
|---|---|---|---|---|---|
| Styczeń | 115,0 | 575 | 1 150 | 18,6 | 37,1 |
| Luty | 114,3 | 572 | 1 143 | 20,4 | 40,8 |
| Marzec | 141,6 | 708 | 1 416 | 22,9 | 45,7 |
| Kwiecień | 150,4 | 752 | 1 504 | 25,0 | 50,1 |
| maj | 169,3 | 847 | 1 693 | 27,3 | 54,6 |
| Czerwiec | 169,9 | 850 | 1 699 | 28,3 | 56,6 |
| Lipiec | 176,1 | 881 | 1 761 | 28,4 | 56,8 |
| Sierpień | 171,1 | 856 | 1 711 | 27,6 | 55,2 |
| Wrzesień | 150,5 | 752 | 1 505 | 25,1 | 50,2 |
| Październik | 134,1 | 671 | 1 341 | 21,7 | 43,3 |
| Listopad | 111,3 | 557 | 1 113 | 18,6 | 37,1 |
| Grudzień | 104,9 | 525 | 1 049 | 16,9 | 33,8 |
| Cały rok | 1 709 | 8 543 | 17 086 | śr. 23,4 | śr. 46,8 |
Wartości miesięczne to średnie wieloletnie. Pojedynczy miesiąc może odbiegać o około ±10% w obie strony w zależności od pogody danego roku (PVGIS podaje odchylenie standardowe 4–20 kWh na kWp zależnie od miesiąca). Kolumny dzienne to średnie kWh na dzień w danym miesiącu.
- Najlepszy miesiąc: lipiec176 kWh na kWp, czyli około 56,8 kWh dziennie przy systemie 10 kWp.
- Najsłabszy miesiąc: grudzień105 kWh na kWp — nadal około 33,8 kWh dziennie przy 10 kWp w średni dzień.
- Podział lato i zimaOd czerwca do sierpnia przypada około 30% rocznej produkcji, od grudnia do lutego około 20%.
Dla porównania: przeciętne hiszpańskie gospodarstwo domowe zużywa kilka tysięcy kWh rocznie, a willa z klimatyzacją, basenem i samochodem elektrycznym może zużywać kilkakrotnie więcej. Dlatego moc systemu ustala się na podstawie rachunków, a nie tylko dachu. Jeśli chcesz zrozumieć ekonomię przed wyborem mocy, przeczytaj nasz przewodnik o koszcie instalacji paneli fotowoltaicznych w Hiszpanii.
Czy panele fotowoltaiczne działają zimą na Costa del Sol?
Tak, i to znacznie lepiej niż w północnej Europie. Ten sam 1 kWp paneli produkuje około 105 kWh w grudniu w Marbelli, wobec 28 kWh w Berlinie, 36 kWh w Londynie i 12 kWh w Sztokholmie. Grudzień w Marbelli to mniej więcej 81% lipca w Berlinie.
Produkcja 1 kWp w grudniu (kWh). Marbella przy nachyleniu 30°; pozostałe miasta przy 35°, wszystkie z orientacją południową i tymi samymi stratami 14%.
1 kWp paneli: grudzień, lipiec i cały rok
| Lokalizacja | Grudzień (kWh) | Lipiec (kWh) | Cały rok (kWh) | Grudzień jako % lipca |
|---|---|---|---|---|
| Marbella | 104,9 | 176,1 | 1 709 | 60 % |
| Madryt | 101,8 | 169,0 | 1 619 | 60 % |
| Londyn | 36,3 | 123,2 | 1 019 | 29 % |
| Berlin | 28,1 | 129,8 | 1 058 | 22 % |
| Amsterdam | 27,5 | 126,3 | 1 024 | 22 % |
| Sztokholm | 11,9 | 138,1 | 982 | 9 % |
Marbella: nachylenie 30°, południe. Inne miasta: nachylenie 35°, południe, te same straty systemu 14%, PVGIS-SARAH3. Wartości to średnie wieloletnie na zainstalowany kWp.
W skali roku 1 kWp w Marbelli produkuje około 62% więcej niż w Berlinie (1 709 wobec około 1 058 kWh). To duża część powodu, dla którego wielu właścicieli z północnej Europy mających dom na Costa del Sol uważa energię słoneczną tutaj za tak skuteczną. Dlatego też słabsze miesiące zimowe lepiej traktować jako sezonowy spadek niż zatrzymanie: dobrze zaprojektowany system pokrywa część zużycia przez cały rok, a resztę dostarcza sieć lub bateria.
Jak nachylenie i orientacja dachu zmieniają produkcję
Produkcja roczna jest tolerancyjna. W granicach 2% od najlepszego wyniku dach może mieć nachylenie od 20° do 45° i orientację południową. Najbardziej zmienia się to, kiedy energia powstaje: małe kąty przesuwają produkcję na lato, strome na zimę.
Jak nachylenie i orientacja dachu zmieniają produkcję 1 kWp w Marbelli
| Orientacja | Cały rok (kWh) | względem wzorca | Grudzień (kWh) | Lipiec (kWh) |
|---|---|---|---|---|
| Południe, nachylenie 30° (wzorzec) | 1 709 | 100 % | 104,9 | 176,1 |
| Południe, nachylenie 20° | 1 675 | 98 % | 92,8 | 183,9 |
| Południe, nachylenie 15° (dach płaski) | 1 643 | 96 % | 85,6 | 186,5 |
| Południe, nachylenie 45° (stromy) | 1 683 | 99 % | 117,4 | 156,9 |
| Południowy wschód, 30° | 1 613 | 94 % | 90,1 | 175,4 |
| Południowy zachód, 30° | 1 634 | 96 % | 90,4 | 179,7 |
| Wschód, 30° | 1 390 | 81 % | 59,3 | 171,7 |
| Zachód, 30° | 1 415 | 83 % | 59,4 | 176,5 |
| Pionowa fasada południowa (90°) | 1 059 | 62 % | 112,4 | 53,5 |
Te same założenia co wyżej (straty systemu 14%, PVGIS-SARAH3). Optimum PVGIS dla Marbelli to nachylenie 33° z odchyleniem 3° od południa na zachód, co daje 1 712 kWh/kWp, zaledwie 0,2% więcej niż wzorzec.
- Dachy płaskie i o małym spadku (15–20°): około 98–96% wzorca w skali roku, z produkcją lipcową powyżej wzorca i grudniową niższą o 12–18%. Dobre tam, gdzie dominuje letnia klimatyzacja.
- Dachy bardziej strome (45°): około 98,5% w skali roku, z grudniem wyższym o 12% i lipcem niższym o 11% względem wzorca. Lepiej pasują do ogrzewania zimowego i ładowania samochodu elektrycznego.
- Dachy wschodnie lub zachodnie: około 81–83% w skali roku. Podział wschód–zachód daje płaższą krzywą dzienną z produkcją rano i późnym popołudniem.
- Pionowa fasada południowa: około 62% w skali roku, ale z odwróconym profilem: więcej w grudniu niż w lipcu. To rozwiązanie niszowe, nie zamiennik instalacji dachowej.
Praktyczny wniosek: dachu rzadko trzeba przeprojektowywać z powodu nachylenia. Zacienienie, dostępna powierzchnia i wzorzec zużycia zwykle liczą się bardziej, a to rozstrzyga się podczas wizji technicznej i w projekcie 3D.
Od modelu do Twojego dachu: realistyczne oczekiwanie
Użyj modelu do kształtu roku, a współczynnika obniżającego do rzeczywistego dachu.
Szacunek orientacyjny · system 10 kWp w Marbelli
- 17 086 kWhPVGIS, idealny dach
- × 85–97%zacienienie, kąt, zabrudzenia, rzeczywisty sprzęt
- 14 500–16 500 kWhzakres do planowania rocznie
Dla 5 kWp o połowę mniej: około 7 250–8 250 kWh rocznie. Dokładną liczbę ustala się podczas wizji technicznej.
Dlaczego rzeczywisty dach produkuje mniej niż model
- cień drzew, attyk, kominów i sąsiednich budynków
- orientacja lub nachylenie odbiegające od wzorca południe 30°
- kurz, pyłki i pył z Sahary na szkle
- ograniczenia falownika, gdy moc paneli jest większa niż falownika
- straty w okablowaniu i konwersji ponad założone 14%
- stopniowe starzenie się paneli z biegiem lat
Model pokazuje też, jak bardzo pogoda zmienia się z roku na rok: około ±47 kWh na kWp, czyli ±2,8% w skali rocznej. Rok pochmurny i rok pogodny mogą się różnić o kilka punktów procentowych bez żadnej usterki systemu. Czyste panele pomagają; przeczytaj nasz przewodnik o konserwacji i czyszczeniu paneli fotowoltaicznych.
Co pory roku oznaczają dla Twoich rachunków i systemu
- Lato (czerwiec–sierpień): najwyższa produkcja zbiega się z największym zapotrzebowaniem na klimatyzację. Chłodzenie w ciągu dnia może być w dużej mierze zasilane z dachu, a bateria przeniesie część energii na wieczór. Zobacz nasze porównanie kosztów klimatyzacji. Jeśli masz basen, nasz kalkulator ogrzewania basenu pokazuje, jak zmienia się rachunek dzięki energii słonecznej.
- Wiosna i jesień: długie, produktywne dni przy umiarkowanym zapotrzebowaniu, więc w tych miesiącach często powstaje więcej energii, niż dom aktualnie zużywa. Co dzieje się z tą nadwyżką, wyjaśnia nasz przewodnik o sprzedaży nadwyżek energii słonecznej do sieci w Hiszpanii.
- Zima (grudzień–luty): około 60–65% produkcji letniej na kWp, przy dodatkowym zużyciu na ogrzewanie, ciepłą wodę i ładowanie samochodu elektrycznego. Solarna ładowarka do samochodu elektrycznego lub pompa ciepła mogą bezpośrednio wykorzystać zimową produkcję w południe.
Chcesz te liczby dla własnego dachu?
Łączymy Twoje rachunki za prąd, geometrię dachu i analizę zacienienia w pisemne oszacowanie rocznej i miesięcznej produkcji — zanim zdecydujesz o mocy lub baterii. Umów bezpłatną wizję techniczną
Najważniejsze wnioski
- Idealny dach w Marbelli produkuje około 1 709 kWh na kWp rocznie: około 8 543 kWh dla 5 kWp i 17 086 kWh dla 10 kWp.
- Do planowania przyjmij 85–97% wartości z modelu: około 7 250–8 250 kWh dla 5 kWp i 14 500–16 500 kWh dla 10 kWp.
- Lipiec jest najlepszym miesiącem (176 kWh na kWp), a grudzień najsłabszym (105 kWh), około 60% lipca.
- Grudzień w Marbelli daje prawie czterokrotnie więcej niż grudzień w Berlinie i około czterech piątych berlińskiego lipca — z tym samym panelem.
- Każde nachylenie południowe od około 20° do 45° mieści się w granicach 2% najlepszej produkcji rocznej.
- Dachy wschodnie i zachodnie dają około 81–83% najlepszej wartości rocznej, z płaższym profilem dziennym.
- Zacienienie, zabrudzenia i sprzęt sprawiają, że rzeczywista produkcja jest niższa niż w modelu, dlatego każdy projekt wymaga wizji technicznej.
Najczęstsze pytania
Ile kWh rocznie produkuje system fotowoltaiczny 5 kW w Hiszpanii?
Na dachu o idealnej orientacji w Marbelli (nachylenie 30°, południe) unijny model PVGIS daje około 8 543 kWh rocznie dla 5 kWp. Do planowania na rzeczywistym dachu — z pewnym zacienieniem, niedoskonałym kątem i zwykłymi stratami systemu — przyjmujemy około 7 250–8 250 kWh.
Ile dziennie produkuje system 10 kW w Marbelli w grudniu?
Wieloletnia średnia PVGIS to około 33,8 kWh dziennie dla 10 kWp w grudniu, wobec 56,8 kWh dziennie w lipcu. Poszczególne dni bardzo się różnią: słoneczny dzień może przekroczyć średnią, a deszczowy być znacznie poniżej.
Czy panele fotowoltaiczne działają zimą na Costa del Sol?
Tak. Jeden kWp w Marbelli produkuje w grudniu około 105 kWh, czyli około 60% produkcji lipcowej i prawie czterokrotnie więcej niż ten sam panel w Berlinie w grudniu. Zima to najsłabsza pora roku, ale nie martwa.
Który miesiąc produkuje najwięcej energii słonecznej?
Lipiec, z około 176 kWh na kWp w modelu, tuż przed sierpniem i czerwcem. Najniższy jest grudzień, z około 105 kWh na kWp.
Jaki jest najlepszy kąt nachylenia paneli w Marbelli?
Nachylenie około 30–33° z orientacją południową daje najwyższą produkcję roczną. Wszystko w przedziale około 20°–45° mieści się w granicach 2% najlepszego wyniku rocznego, więc istniejący dach zwykle się nadaje. Małe kąty sprzyjają latu, strome zimie.
Ile tracą dachy wschodnio-zachodnie?
Dach skierowany na wschód lub zachód z nachyleniem 30° daje w modelu około 81–83% najlepszej wartości rocznej. Podział wschód–zachód może mieć sens, bo produkcja rozkłada się na rano i popołudnie, co często lepiej pasuje do zużycia w domu.
Jak dokładny jest PVGIS?
PVGIS to Photovoltaic Geographical Information System Komisji Europejskiej i standardowe narzędzie planistyczne. Modeluje czysty, niezacieniony system. Rzeczywista produkcja zależy też od zacienienia, zabrudzeń, sprzętu i pogody danego roku (w modelu około ±2,8% rocznie), dlatego po wizji technicznej dopasowujemy każdy projekt.
Ile paneli to system 5 kW lub 10 kW?
Przy nowoczesnych panelach 500 W system 5 kWp to około 10 paneli, a 10 kWp około 20. Często ograniczeniem jest powierzchnia dachu, a nie budżet, dlatego mierzymy dach podczas bezpłatnej wizji.
Dlaczego właściciele willi wybierają KiDi Solar
- Lokalny zespół techniczny z siedzibą w Marbelli
- Ponad 330 zrealizowanych projektów na Costa del Sol
- Panele fotowoltaiczne, domowe magazyny energii i ładowarki do aut elektrycznych projektowane i montowane przez jedną firmę
- Legalizacja i certyfikacja załatwiane w razie potrzeby
Dowiedz się, ile będzie produkował Twój dach
Prześlij nam cztery informacje, a zamodelujemy produkcję systemu na Twojej nieruchomości:
- Lokalizację nieruchomości
- Zdjęcia lub widok satelitarny dachu
- Ostatnie rachunki za prąd
- Znane zacienienie, np. drzewa lub sąsiednie budynki
Na tej podstawie KiDi Solar określi:
- oczekiwaną produkcję miesięczną i roczną
- zalecaną moc systemu
- czy bateria ma sens ekonomiczny
- ofertę opartą na Twoich własnych liczbach
Wolisz zacząć od rozmowy? Umów bezpłatną wizję techniczną.
Źródła: liczby dotyczące produkcji obliczono w PVGIS 5.3 (baza promieniowania SARAH3, 2005–2023) — Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, dla podanych wyżej współrzędnych Marbelli, a dla pozostałych miast dla współrzędnych ich centrum, dostęp 31 października 2026 r. Produkcję zamodelowano dla stałej, niezacienionej instalacji z krzemu krystalicznego ze stratami 14% i należy ją przeliczyć dla każdej nieruchomości. Obniżka planistyczna 85–97% to zakres roboczy KiDi Solar, a nie wynik PVGIS.