Ett solcellssystem på 10 kW i Marbella producerar ungefär 17 086 kWh per år på ett perfekt orienterat tak, och ett system på 5 kW ungefär 8 543 kWh, enligt EU-kommissionens PVGIS-modell. Säsongsvariationen är mindre än många tror: december ger fortfarande ungefär 60 % av juli, och en december i Marbella ger ungefär fyra femtedelar av vad samma panel producerar i Berlin i juli.
Den här guiden visar månadssiffrorna bakom de årssummorna, för system på 5 kW och 10 kW, så att du ser vad en villa på Costa del Sol faktiskt producerar under varje årstid. Den visar också hur takets lutning och riktning påverkar resultatet, hur Costa del Sol står sig mot norra Europa och hur du gör om ett modellvärde till en realistisk förväntan för ditt eget tak.
Kort svar
Hur mycket el producerar solpaneler på Costa del Sol? För varje installerad kWp får Marbella ungefär 1 709 kWh per år i PVGIS-modellen (30° lutning, söderläge, 14 % systemförluster). Multiplicera med ditt systems storlek: 5 kWp ger ungefär 8 543 kWh och 10 kWp ungefär 17 086 kWh. Verkliga tak är sällan perfekta, så för planering räknar vi med 85–97 % av modellvärdet, alltså intervallet 1 450–1 650 kWh per kWp som vi använder i alla våra guider. Det betyder ungefär 7 250–8 250 kWh för 5 kWp och 14 500–16 500 kWh för 10 kWp.
- 1 709 kWhÅrsproduktion för 1 kWp, perfekt tak
- 105 mot 176 kWhdecember mot juli, per kWp
- 60 %Decemberproduktion som andel av juli
- ±2,8 %Typisk variation från år till år
I den här guiden
Hur siffrorna togs fram
Siffrorna i den här guiden kommer från PVGIS, EU-kommissionens Photovoltaic Geographical Information System som drivs av Gemensamma forskningscentrumet. Det kombinerar satellitmätt solinstrålning från 2005 till 2023 med horisontskuggning från terrängen för att uppskatta produktionen från en solcellsanläggning på en given plats.
- Plats: Marbella, 36,51° N, 4,88° V, höjd 24 m
- Instrålningsdata: PVGIS-SARAH3, genomsnitt 2005–2023
- Paneler: kristallint kisel, modellerat per 1 kWp
- Montering: fast, 30° lutning, riktad mot söder
- Systemförluster: 14 % (kablar, växelriktare, smuts och liknande)
- Skalning: produktionen skalar direkt proportionellt, så 5 kWp är 5 gånger och 10 kWp är 10 gånger siffrorna för 1 kWp
Läs detta innan du jämför med en offert
Det här är modellerade värden för ett rent, oskuggat tak i gott skick. Din faktiska utformning avviker beroende på skuggning, takets riktning och val av paneler och växelriktare. En skriftlig offert från en installatör bör ange förväntade kWh per år och de antaganden den bygger på — det är det näst viktigaste att kontrollera efter priset.
Månadsproduktion: system på 5 kW och 10 kW i Marbella
Produktionen stiger stadigt från december till en platå från maj till augusti och faller sedan. Åtta månader, från mars till oktober, står för ungefär 74 % av årsproduktionen.
Månatlig produktion för 1 kWp i Marbella (kWh)
30° lutning, söderläge, 14 % systemförluster · PVGIS-SARAH3-genomsnitt 2005–2023
Beräknad månadsproduktion, Marbella (perfekt tak)
| Månad | 1 kWp (kWh) | 5 kWp (kWh) | 10 kWp (kWh) | 5 kWp per dag | 10 kWp per dag |
|---|---|---|---|---|---|
| Januari | 115,0 | 575 | 1 150 | 18,6 | 37,1 |
| Februari | 114,3 | 572 | 1 143 | 20,4 | 40,8 |
| Mars | 141,6 | 708 | 1 416 | 22,9 | 45,7 |
| April | 150,4 | 752 | 1 504 | 25,0 | 50,1 |
| maj | 169,3 | 847 | 1 693 | 27,3 | 54,6 |
| Juni | 169,9 | 850 | 1 699 | 28,3 | 56,6 |
| Juli | 176,1 | 881 | 1 761 | 28,4 | 56,8 |
| Augusti | 171,1 | 856 | 1 711 | 27,6 | 55,2 |
| September | 150,5 | 752 | 1 505 | 25,1 | 50,2 |
| Oktober | 134,1 | 671 | 1 341 | 21,7 | 43,3 |
| November | 111,3 | 557 | 1 113 | 18,6 | 37,1 |
| December | 104,9 | 525 | 1 049 | 16,9 | 33,8 |
| Helår | 1 709 | 8 543 | 17 086 | snitt 23,4 | snitt 46,8 |
Månadsvärdena är långtidsmedelvärden. En enskild månad kan avvika med cirka ±10 % åt båda hållen beroende på årets väder (PVGIS anger en standardavvikelse på 4–20 kWh per kWp beroende på månad). Kolumnerna per dag är genomsnittliga kWh per dag den månaden.
- Bästa månad: juli176 kWh per kWp, eller cirka 56,8 kWh per dag med ett system på 10 kWp.
- Svagaste månad: december105 kWh per kWp, fortfarande cirka 33,8 kWh per dag med 10 kWp en genomsnittlig dag.
- Fördelning sommar och vinterJuni till augusti står för ungefär 30 % av året, december till februari för ungefär 20 %.
Som jämförelse förbrukar ett genomsnittligt spanskt hushåll några tusen kWh per år, medan en villa med luftkonditionering, pool och elbil kan förbruka flera gånger så mycket. Därför bestäms systemets storlek utifrån dina fakturor, inte bara taket. Om du vill förstå ekonomin innan du väljer storlek, läs vår guide om vad det kostar att installera solpaneler i Spanien.
Fungerar solpaneler på vintern på Costa del Sol?
Ja, och mycket bättre än i norra Europa. Samma 1 kWp paneler producerar ungefär 105 kWh i en december i Marbella, mot 28 kWh i Berlin, 36 kWh i London och 12 kWh i Stockholm. En december i Marbella motsvarar ungefär 81 % av en juli i Berlin.
Produktion av 1 kWp i december (kWh). Marbella med 30° lutning; övriga städer med 35°, alla i söderläge med samma förluster på 14 %.
1 kWp paneler: december, juli och helår
| Plats | December (kWh) | Juli (kWh) | Helår (kWh) | December som % av juli |
|---|---|---|---|---|
| Marbella | 104,9 | 176,1 | 1 709 | 60 % |
| Madrid | 101,8 | 169,0 | 1 619 | 60 % |
| London | 36,3 | 123,2 | 1 019 | 29 % |
| Berlin | 28,1 | 129,8 | 1 058 | 22 % |
| Amsterdam | 27,5 | 126,3 | 1 024 | 22 % |
| Stockholm | 11,9 | 138,1 | 982 | 9 % |
Marbella: 30° lutning, söder. Övriga städer: 35° lutning, söder, samma systemförluster på 14 %, PVGIS-SARAH3. Värdena är långtidsmedelvärden per installerad kWp.
Över hela året producerar 1 kWp i Marbella ungefär 62 % mer än i Berlin (1 709 mot cirka 1 058 kWh). Det är en stor del av förklaringen till att många norra européer med bostad på Costa del Sol tycker att solenergi fungerar så bra här. Därför ser man också de svagare vintermånaderna bäst som en säsongsmässig dipp snarare än ett stopp: ett väl utformat system täcker en del av förbrukningen året runt, och nätet eller ett batteri tar resten.
Hur takets lutning och riktning påverkar produktionen
Årsproduktionen är förlåtande. Inom 2 % av bästa resultat kan ett tak ha mellan 20° och 45° lutning och vara riktat mot söder. Det som ändras mest är när energin kommer: låga lutningar flyttar produktionen till sommaren, branta till vintern.
Hur takets lutning och riktning påverkar produktionen för 1 kWp i Marbella
| Orientering | Helår (kWh) | mot referens | December (kWh) | Juli (kWh) |
|---|---|---|---|---|
| Söder, 30° lutning (referens) | 1 709 | 100 % | 104,9 | 176,1 |
| Söder, 20° lutning | 1 675 | 98 % | 92,8 | 183,9 |
| Söder, 15° lutning (flackt tak) | 1 643 | 96 % | 85,6 | 186,5 |
| Söder, 45° lutning (brant) | 1 683 | 99 % | 117,4 | 156,9 |
| Sydost, 30° | 1 613 | 94 % | 90,1 | 175,4 |
| Sydväst, 30° | 1 634 | 96 % | 90,4 | 179,7 |
| Öster, 30° | 1 390 | 81 % | 59,3 | 171,7 |
| Väster, 30° | 1 415 | 83 % | 59,4 | 176,5 |
| Vertikal sydfasad (90°) | 1 059 | 62 % | 112,4 | 53,5 |
Samma antaganden som ovan (14 % systemförluster, PVGIS-SARAH3). PVGIS-optimum för Marbella är 33° lutning med 3° avvikelse från söder mot väster och ger 1 712 kWh/kWp, bara 0,2 % mer än referensen.
- Flacka och låglutande tak (15–20°): cirka 98–96 % av referensen per år, med julimproduktion över referensen och december 12–18 % lägre. Bra där sommarens luftkonditionering dominerar.
- Brantare tak (45°): cirka 98,5 % per år, med december 12 % högre och juli 11 % lägre än referensen. Passar bättre med vinteruppvärmning och elbilsladdning.
- Tak mot öster eller väster: cirka 81–83 % per år. En öst–västlig fördelning ger en jämnare dygnskurva med produktion på morgonen och sen eftermiddag.
- Vertikal sydfasad: cirka 62 % per år, men med omvänd profil: mer i december än i juli. Ett nischval, inte en ersättning för en takanläggning.
Den praktiska slutsatsen är att ett tak sällan behöver ritas om på grund av lutningen. Skuggning, tillgänglig yta och ditt förbrukningsmönster spelar oftast större roll, och det avgörs vid platsbesöket och i 3D-designen.
Från modell till ditt tak: en realistisk förväntan
Använd modellen för årets form och en reduktionsfaktor för det tak du faktiskt har.
Överslagsberäkning · system på 10 kWp i Marbella
- 17 086 kWhPVGIS, perfekt tak
- × 85–97 %skuggning, vinkel, smuts, verklig utrustning
- 14 500–16 500 kWhplaneringsintervall per år
Hälften för 5 kWp: ungefär 7 250–8 250 kWh per år. Din exakta siffra fastställs vid platsbesöket.
Varför ett verkligt tak producerar mindre än modellen
- skuggor från träd, parapeter, skorstenar och intilliggande byggnader
- en riktning eller lutning långt från referensen söder 30°
- damm, pollen och Saharadamm på glaset
- växelriktarbegränsningar när anläggningen är större än växelriktaren
- kabel- och omvandlingsförluster utöver de antagna 14 %
- gradvis åldrande av panelerna över åren
Modellen visar också hur mycket vädret varierar från år till år: cirka ±47 kWh per kWp, eller ±2,8 % räknat per år. Ett mulet och ett klart år kan skilja sig några procentenheter utan att något är fel på systemet. Rena paneler hjälper; läs vår guide om underhåll och rengöring av solpaneler.
Vad årstiderna betyder för dina fakturor och ditt system
- Sommar (juni–augusti): den högsta produktionen sammanfaller med det högsta behovet av luftkonditionering. Kylning dagtid kan till stor del drivas från taket, och ett batteri kan flytta en del till kvällen. Se vår kostnadsjämförelse för luftkonditionering. Har du pool visar vår poolvärmekalkylator hur fakturan förändras med solenergi.
- Vår och höst: långa, produktiva dagar med måttlig efterfrågan, så dessa månader producerar ofta mer än hushållet förbrukar just då. Vad som händer med överskottet förklarar vår guide om att sälja överskottsel från solceller till nätet i Spanien.
- Vinter (december–februari): cirka 60–65 % av sommarproduktionen per kWp, medan uppvärmning, varmvatten och elbilsladdning ökar förbrukningen. En laddbox för elbil med solenergi eller en värmepump kan använda vinterns middagsproduktion direkt.
Vill du ha de här siffrorna för ditt eget tak?
Vi kombinerar dina elfakturor, takets geometri och en skuggningsanalys till en skriftlig uppskattning av års- och månadsproduktionen — innan du bestämmer storlek eller batteri. Boka ett kostnadsfritt platsbesök
Viktigaste punkterna
- Ett perfekt tak i Marbella producerar ungefär 1 709 kWh per kWp och år: cirka 8 543 kWh för 5 kWp och 17 086 kWh för 10 kWp.
- Räkna för planering med 85–97 % av modellvärdet: cirka 7 250–8 250 kWh för 5 kWp och 14 500–16 500 kWh för 10 kWp.
- Juli är bästa månaden (176 kWh per kWp) och december den svagaste (105 kWh), ungefär 60 % av juli.
- En december i Marbella producerar nästan fyra gånger så mycket som en december i Berlin och ungefär fyra femtedelar av en juli i Berlin — med samma panel.
- Varje lutning på ungefär 20° till 45° i söderläge ligger inom 2 % av bästa årsproduktion.
- Tak mot öster och väster ger ungefär 81–83 % av bästa årssiffra, med en jämnare dygnsprofil.
- Skuggning, smuts och utrustning gör att den verkliga produktionen blir lägre än modellens, därför behöver varje design ett platsbesök.
Vanliga frågor
Hur många kWh per år producerar ett solcellssystem på 5 kW i Spanien?
På ett perfekt orienterat tak i Marbella (30° lutning, söderläge) ger EU:s PVGIS-modell ungefär 8 543 kWh per år för 5 kWp. För planering på ett verkligt tak med viss skuggning, inte helt perfekt vinkel och normala systemförluster räknar vi med cirka 7 250–8 250 kWh.
Hur mycket producerar ett system på 10 kW per dag i Marbella i december?
Det långsiktiga PVGIS-genomsnittet är cirka 33,8 kWh per dag för 10 kWp i december, mot 56,8 kWh per dag i juli. Enskilda dagar varierar mycket: en ljus dag kan ligga över genomsnittet och en regnig dag långt under.
Fungerar solpaneler på vintern på Costa del Sol?
Ja. En kWp i Marbella producerar ungefär 105 kWh i december, cirka 60 % av julis produktion och nästan fyra gånger vad samma panel ger i Berlin i december. Vintern är den svagaste säsongen, men inte död.
Vilken månad producerar mest solenergi?
Juli, med cirka 176 kWh per kWp i modellen, tätt följd av augusti och juni. December är lägst med cirka 105 kWh per kWp.
Vilken vinkel är bäst för solpaneler i Marbella?
En lutning på cirka 30–33° mot söder ger högst årsproduktion. Allt mellan ungefär 20° och 45° ligger inom 2 % av bästa årsresultat, så det tak du redan har fungerar oftast. Låga lutningar gynnar sommaren, branta vintern.
Hur mycket förlorar öst–västliga tak?
Ett tak mot öster eller väster med 30° lutning ger ungefär 81–83 % av bästa årssiffra i modellen. En öst–västlig fördelning kan vara klok eftersom produktionen sprids över förmiddag och eftermiddag, vilket ofta passar hushållets förbrukning bättre.
Hur exakt är PVGIS?
PVGIS är EU-kommissionens Photovoltaic Geographical Information System och ett standardverktyg för planering. Det modellerar ett rent, oskuggat system. Verklig produktion beror också på skuggning, smuts, utrustning och vädret under ett visst år (cirka ±2,8 % per år i modellen), därför justerar vi varje design efter ett platsbesök.
Hur många paneler är ett system på 5 kW eller 10 kW?
Med moderna paneler på 500 W är 5 kWp ungefär 10 paneler och 10 kWp ungefär 20 paneler. Ofta är takytan begränsningen, inte budgeten, därför mäter vi taket vid det kostnadsfria platsbesöket.
Varför villaägare väljer KiDi Solar
- Lokalt tekniskt team baserat i Marbella
- Över 330 genomförda projekt på Costa del Sol
- Solpaneler, hembatterier och laddare för elbil utformas och installeras av ett och samma företag
- Legalisering och certifiering hanteras vid behov
Ta reda på vad ditt tak kommer att producera
Skicka oss fyra uppgifter så modellerar vi produktionen för ett system på din fastighet:
- Fastighetens läge
- Foton eller en satellitbild av taket
- Dina senaste elfakturor
- Känd skuggning, till exempel träd eller intilliggande byggnader
Utifrån det kan KiDi Solar ta fram:
- förväntad månads- och årsproduktion
- rekommenderad systemstorlek
- om ett batteri är ekonomiskt motiverat
- en offert baserad på dina egna siffror
Jag vill ha min produktionsuppskattning
Vill du hellre börja med ett samtal? Boka ett kostnadsfritt platsbesök.
Källor: siffrorna för solcellsproduktion beräknades med PVGIS 5.3 (instrålningsdatabasen SARAH3, 2005–2023) från EU-kommissionens Gemensamma forskningscentrum, för Marbellas koordinater som anges ovan och för övriga städer vid koordinaterna för deras centrum, hämtat den 31 oktober 2026. Produktionen är modellerad för en fast, oskuggad anläggning av kristallint kisel med 14 % systemförluster och måste räknas om för varje fastighet. Planeringsreduktionen på 85–97 % är KiDi Solars arbetsintervall, inte ett PVGIS-resultat.